pátek
10. února 2012
20:00 hod.

NERUDA

Pravá česká superskupina zaujme obsazením, stylem hudby i laděním textů. Základní sestavu tvoří Matthew Ruppert (Monkey Business), Roman Holý (Monkey Business, J.A.R.), který v tomto projektu ze svých typických kláves přesedlal na baskytaru, bubeník Miloš Dvořáček (ex -123min), kytaristé Lukáš Martinek (Yvonne Sanchez, Private Earthquake), Petr Škarohlíd (Hentai Corporation) a Frederik Janáček (ex -123 min).

Nerudné písně, postavené bez kláves a elektroniky na výbušné změti hypnotických kytarových riffů, ne nepodobných některým projevům klasiky českého undergroundu nebo nové vlny. Texty jsou nevybíravé, chvílemi až pobuřující, ale najdeme v nich také určitou poetiku a známky volnomyšlenkářství.

Předprodej zde: prodejní místo i v Klubu Na Rampě (po-pá od 15 hod., so*/plus/*ne od 18 hod.), studentské k zakoupení pouze v Klubu Na Rampě.

Znáte pojem superskupina? Jde o kapelu, složenou z hráčů jiných slavných souborů. V Česku takových nikdy moc nebylo, ale jedna superskupina se nedávno urodila. Nese název Neruda a zahraje 10. února od 20 hodin v Klubu Na Rampě v Jablonci nad Nisou.

Základní sestavu tvoří Matthew Ruppert z Monkey Business, Roman Holý z Monkey Business a J.A.R., který v tomto projektu ze svých typických kláves přesedlal na baskytaru, bubeník Miloš Dvořáček z -123min a kytaristé Lukáš Martinek (Yvonne Sanchez, Private Earthquake), Petr Škarohlíd (Hentai Corporation)a Frederik Janáček (ex -123 min).

Před dvěma lety vyšlo první, eponymní album. Obsahuje dvanáct skladeb od Romana Holého; písničku tu má i Dan Bárta. Hudba bez kláves a elektroniky staví na výbušné směsi hypnotických kytarových riffů, vzdávající hold českému undergroundu i nové vlně. Autory českých textů jsou Martin Rusák Kadnár (někdejší člen Vanessy, nyní Sputnik), básníci Ivan Wernisch a Pavel Vrba, Fanda Pánek, Vladimír 518 z PSH a Ota Klempíř z JAR.

„Neruda vznikl jako všechny věci, co děláme, z tužby, z přetlaku něco zkusit jinak. Udělali jsme s Monkey Business šest alb, hrajeme hodně, máme různé skupiny, hraní různého žánrového zaměření - a tohle nám chybělo. Mně teda moc a jsem rád, že jsem do toho namočil Matěje, který není bigbíťák, nebo je to pro něj vzdálenější svět. A budu rád, když to časem přijme úplně za své. Myslím, že jakákoliv muzika dělaná od srdce může nabídnout řadu rozkoší - a bigbít není výjimkou,“ řekl RomanHolý.

Album Neruda má řadu hostů: Luboš Novotný z Druhé trávy zahrál na dobro, lap steel, Mikoláš Chadima na saxofon, Vladimír 518 zarapoval, Jiří Stivín přispěl s příčnou flétnou, někdejší člen Hudby Praha Vít Malinovskýobstaral saxofon a basklarinet, Ondra Smeykal didgeridoo a Ivan Wernisch se zhostil recitativu.

Jan MikuličkaAkce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)