sobota
24. března 2012
20:00 hod.

MŇÁGA A ŽĎORP

Petr Fiala, Martin Knor, Petr nekuža, Jaromír Mikel, Pavel Koudelka, Jiří Tibitanz. To je Mňága, kapela z Valmezu, kterou představovat více není třeba.

Předprodej vstupenek na , předprodej i v Klubu na Rampě - všední dny otevřeno od 15.00, sobota a neděle od 18.00 hodin.

Pětadvacet let depresí i optimismu slaví moravská skupina Mňága a Žďorp.

Návštěvníci se mohou přesvědčit, že někdejší „depkařská“ kapela je až překvapivě optimistická a stále ve formě. Dokazují to poslední tři studiové desky, Dutý ale free, Na stanici polární a Takže dobrý.

Změnu ve směřování kapely způsobil životní posun zpěváka Petra Fialy. A to vše díky lásce. „Ovlivňoval mě můj život, o kterém jsem psal v depresivních písničkách. Byl jsem v prdeli, tak jsem o tom zpíval. Díky lásce se měním, nemusím být věčně naštvaný, ale mohu se trochu usmívat. Už jsem se i nudil ve své šarži skeptika, který všechno pouze paroduje. Samozřejmě ironie a humoru se nevzdávám. Naopak teď, když nemám zatemněnou mysl a chodím po ulicích, tak zírám, tolik témat jsem v životě neviděl,“ svěřil se Fiala.

Historie Mňágy sahá až k roku 1983, kdy vznikla kapela Slepé střevo, kterou tvořili studenti gymnázia ve Valašském Meziříčí. O čtyři roky později už formace vystoupila na Valašském špalíčku jako Mňága a žďorp.

Největší slávu zažila skupina v první půlce devadesátých let. Vyprodávala sály, jezdila turné po velkých stadionech a jejich hity omílala rádia do omrzení. Později popularita Mňágy trochu ustoupila a nové skladby dnes už z rozhlasu nezní.

„Byl bych rád, aby nehráli jen starý Hodinový hotel, Nejlíp jim bylo, Spaste svoje duše nebo Měsíc, aby lidi aspoň viděli, že žijeme. Ale uvědomuji si, kde jsme, a až tak se tím netrápím. Jsme v situaci, ve které jsme byli dejme tomu před první deskou. Divili jsme se, že už druhým rokem hrajeme měsíčně dvacet vyprodaných koncertů a ještě si toho nikdo nevšiml. Pak jsme měli období, kdy o nás pořád psali a všichni ostatní hudebníci nás pak nesnášeli. Teď zase točíme dobré desky, ale vcelku si toho všimnou jen naši fanoušci, pro média už moc neexistujeme. Ale byl bych blázen, kdybych si stěžoval. Po letech se všichni můžeme relativně slušně živit hudbou, kterou si sami vymýšlíme a děláme si ji, jak chceme,“ hodnotí zpěvák.

Nejnovějším počinem Mňágy je kolekce jejích písní, které přezpívali kolegové muzikanti. Na albu, které vyjde 1. dubna, se mimo jiné podílejí Kryštof, Vypsaná fixa, Tři sestry, Tata Bojs, Monkey Business, Xindl X, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Skyline, Už jsme doma nebo Sto zvířat.