sobota
5. května 2012
21:00 hod.

YELLOW SISTERS

Magické souznění čtyř ženských hlasů, proplouvajících s lehkostí žánry ambient, soulu, funku, r’n’b, worldmusic, reggae a vokálního experimentu i s nástrojovým doprovodem.

Antonia Nyass, Bára Vaculíková, Lucie Hawa Goldin a Léňa Yellow. Čtyři hlasy, čtyři srdce, čtyři přístupy, jak uchopit melodii, rytmus, náladu a vytvořit hudbu. Yellow Sisters je ženská vokální skupina a cappella, která svým zpěvem prochází s lehkostí napříč žánry. Yellow Sisters jsou zvukovými iluzionistkami. Ve svých autorských písních experimentují s hlasem a hledají originální způsoby vyjádření melodie a rytmu.

Kořeny souboru sahají až do roku 2000, kdy Léňa s Bárou spolupracovaly jako vokální duo na různých projektech. Yellow Sisters založily původně jako a cappella trio, když cestovaly po Evropě s programem pouličních představení. Po několika hudebních misích v cizině, které vyvrcholily v roce 2005 návštěvou Gambie a projektem Czech-Gambian Connection, se propojily s Antonií a Hawou, čímž Yellow Sisters získaly nový rozměr.

Na kontě mají dvě řadová a jedno živé album. Poslední studiovka, Tubab Woman, vyšla před dvěma lety; nyní připravují desku remixů a současně album dětských písní.

„Tyto dámy skutečně kouzlí s hlasy, které se zajímavě proplétají anebo rovnou zpívají přímočaré písně. Přes velkou rozmanitost písní, které se stáčejí i k r’n’b či reggae, se člověk na desce Tubab Woman neztratí. Nemá pocit, že Yellow Sisters jenom ukazují, co všechno umějí, nebo experimentují jen proto, že jsou umělkyně. Jejich hudba má řadu vnitřních témat, jež ji prostupují i spínají. Je to hlavně ztotožnění či splynutí s přírodou,“ napsal v recenzi na album Tubab Woman hudební publicista Vladimír Vlasák. „Česko se v hudbě Yellow Sisters potkává občas s Afrikou, podobně jako se setkávají lidé na ulicích a nacházejí společné vyjádření v hudbě. Je to také setkání myšlenek s emocemi, kompozičního umu se spontánností.“

Album zaznamenalo ohlas i ve světě, umístilo se na 7. místě mezinárodního žebříčku Spin The Globe*/and/*apos;s Top 10 World Music Albums po boku Gotan Projectu a Salifa Keity.

http://www.yellowsisters.cz/

Support: Twain, účastníci letošní rampácké soutěže regionálních kapel Stárplej, nejmladší účastníci všech dosavadních 5 ročníků, žáci základní školy v čele se zpěvačkou a basačkou Nelou Saskovou.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)