úterý
2. října 2012
20:00 hod.

ARCHITEKT ODPADU

Nesmírně živý, zajímavý portrét amerického architekta Michaela Reynoldse, který se proslavil stavbami z odpadů, zaznamenával přední britský dokumentarista Oliver Hodge po tři roky. Po projekci beseda s Margaritou Manev, o.s. Zeměloď a projekce fotografií ze stavby Zeměnky.

Američan Michael Reynolds staví přes tři desítky let s úspěchem velmi levné domy, které disponují vlastním zdrojem energie, vody i tepla. Využívá staré pneumatiky, plechovky od piva a skleněné láhve. Tato překvapivě skvěle fungující alternativa bydlení z dílny vystudovaného architekta a zastánce trvale udržitelného rozvoje z Nového Mexika přesto, anebo spíš právě proto, v USA neustále naráží na nejrůznější byrokratické překážky. Celé tři roky zaznamenával režisér Oliver Hodge práci Michaela Reynoldse a jeho boj s americkými úředníky. Vypravil se s ním a s jeho partou podobně nadšených spolupracovníků i na tsunami zcela zničené Andamanské ostrovy, kde se jejich levné a účelné domky setkaly s velkým nadšením. Z celkových 350 hodin natočeného materiálu se tvůrcům nakonec podařilo sestříhat nesmírně živý a zajímavý portrét výjimečného muže a jeho splněného životního snu.

Ve spolupráci s arch. Reynoldsem a s pomocí spousty ochotných lidí postavilo o. s. Zeměloď první českou zeměloď Zeměnku - soběstačné obydlí, nezávislost na systému, režimu, ekonomii, úcta k matce Zemi, schopnost žít sám se sebou, s přírodou a jejími cykly.. Stavba trvala 21 dní - od 5. do 24. května 2012. Dokumentární film Viliama Poltikoviče „Zeměloď pluje…“ ze stavby Zeměnky uvede ČT 2 v pátek 7. 9. v 16.30 hod.