středa
30. ledna 2013
20:00 hod.

RENÉ PLÁŠIL

Autorské čtení dosud nepublikovaných prací hlavní postavy časoměrného dokumentu Heleny Třeštíkové recidivisty Reného.

Představení nové autobiografické práce ROK BERANA, odevzdané nakladateli, která deníkovou formou v úseku dvanácti měsíců mapuje celý Reného život, vzlety, lásky, pády, zklamání...,i tu z Jablonce.

René byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci.

Pak byl René opět ve vězení za jízdu bez řidičského oprávnění, nyní je na svobodě.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)