úterý
26. února 2013
20:00 hod.

HENRIK FREISCHLADER BAND (D)

ŠPIČKOVÝ NĚMECKÝ ROCK S TVRDÝMI BLUESOVÝMI KOŘENY

*/and/*quot;Mám ho rád a zároveň ho nenávidím. Proč ho mám rád – protože je to vynikající kytarista. Proč ho nenávidím – protože kvůli němu musím každý večer tvrdě makat.*/and/*quot; Joe Bonamassa (hrál Na Rampě 27. 5. 2009).

Předprodej přes
Evstupenku
http://www.evstupenka.cz/place:klub-na-rampe nebo přímo v Klubu Na Rampě po-pá od 15 hod., so*/plus/*ne od 18 hod.

Dne 16. října jsme mohli u nás v klubu vidět velice zajímavou kanadskou zpěvačku Laylu Zoe. Ona i její doprovodný band zanechal v návštěvnících koncertu hluboký dojem. Připomeňme si, že autorem většiny předvedeného původního repertoáru stejně jako jediným autorem, producentem a hudebníkem, který hraje na jejím posledním albu, je právě Henrik Freischlader.

Henrik je třicetiletý hudební samouk, multiinstrumentalista a skladatel. Miluje blues. Inspirován Gary Moorem považuje kytaru za svůj hlavní hudební nástroj. Jeho kariéra začala v malých lokálech bez honoráře, ale s věrnými fanoušky. Byl to Joe Bonamassa, který ho v roce 2007 uvedl na větší pódia a před větší publikum. Až pak se mu dostalo té cti, že mohl zahajovat koncerty takových veličin, jakými jsou B. B. King, Gary Moore, Peter Green a Johnny Winter. Jeho německé koncerty jsou většinou vyprodány, zájem zbytku Evropy stoupá. Vysoké pocty, které si jako německý bluesman opravdu váží, je nominace na British Blues Awards.

Od roku 2006 vydal celkem sedm alb, z toho dvě živá (dvoj a dokonce troj album). Není bez zajímavosti, že dvě studiová nahrál zcela sám bez pomoci jiných hudebníků. Zatím poslední studiový počin, „House In The Woods“, vyšel v září 2012 společně s dvd, na kterém je záznam jednoho z koncertů z roku 2011.

Jeho hudba vychází z blues a rocku přelomu 60. a 70. let minulého století. Takovou hudbu obsahují jeho starší alba. Postupem času však dvanáctitaktových schémat ubývá a tak dnes na jeho cédéčkách a vinylech můžeme slyšet většinou plnokrevný hard rock ve stylu „old school“, jak se dnes s oblibou říká. Archaický zvuk Hammondek snad občas připomíná staré nahrávky skupiny Whitesnake, ovšem veškeré skladby stojí na perfektním výkonu hlavního protagonisty. Příznivci šťavnaté rockové kytary si určitě přijdou na své.

V současné době Henrikovi sekundují Björn Krüger na bicí, Theofilos Fotiadis na basu a Moritz Fuhrhop na klávesy.

Jablonecký fanoušek měl pravděpodobně nějvětší šanci vidět Henrika v drážďanském klubu Tante JU. Tam by poznal, jak se koncerty k jednotlivému turné od sebe značně liší. Hned úvodní songy byly každý o něčem úplně jiném. Zatímco ten v roce 2011 začínal tradičně bluesově slovy „Well, I was lonely and I was blue“, o rok později už do ostrého rockového riffu deklamuje „I don’t have no money and I don’t give a shit“. To „pravé blues“ zazní v průběhu více než dvouhodinového koncertu vlastně jenom jedno – „I Loved Another Woman“, (song Petera Greena známý též z repertoáru Gary Moora). Celý večer je nabitý energií a precizním muzikantstvím. Kromě zmíněného ukňouraného plačtivého kusu zazní ještě tři soulově laděné balady z posledního alba – „Breaking My Heart Again“, „Two Young Lovers“ a „Won’t You Help Me“. Podstatnou část současného repertoáru však tvoří hard rockové kompozice především z alba „House In The Woods“ s občasnými výlety do funky a jazzu. Na první pohled je jasné, kdo je tu šéf. Kapela hraje výhradně na něj – žádná sóla na basu a na bicí. Jen klávesista si dvakrát dovolí uvolnit své prsty od neustálého držení harmonický podkladů. Zvuk nástrojů je precizní, hutný, díky Hammondům dost staromódní, hlasitý. I tady je vše podřízeno kytaře. Muzikantský zpěv dává vzpomenout na taková esa, jakými bezesporu jsou Jimi Hendrix nebo Gary Moore. Vše do sebe perfektně zapadá, tak je to prostě vymyšleno. Hvězda večera mezi jednotlivými čísly žertuje se smějícím se publikem a našinec si hned uvědomí, že lidé se přišli dnes večer především bavit. A když pak po chvíli přijde opět na řadu další brilantní kytarové sólo, každý si hned uvědomí, jak vážně to vlastně Henrik a jeho band se svou hudbou myslí. Takový koncert opravdu stojí za to vidět.

Vystoupení u nás v Klubu Na Rampě je Henrikovou první prezentací v ČR. Druhý koncert odehraje 27. února v Uherském Brodě. Podle jeho slov se na obě akce moc těší.

http://henrik-freischlader.de/

reklama na dvd

živá verze titulního songu posledního alba

náhodný klip

Předprodej přes
Evstupenku
nebo přímo v Klubu Na Rampě po-pá od 15 hod., so*/plus/*ne od 18 hod.Akce už proběhla a máme z ní pěkné fotky - podívejte se, jak se akce povedla .. ;-)