středa
10. dubna 2013
20:00 hod.

RYBOLIDI, NA DIVOKÉM SEVERU / Festival dokumentárních filmů o lidských právech JEDEN SVĚT 2013 pořádaný společností Člověk v tísni

Host pro besedu: Vlasta Vyčichlová

Rybolidi, Rory Waudby-Tolley, Velká Británie, 2012,2 min

Mořští lidé žili původně v oceánu. Jenže ten byl už tak znečištěný, že ho museli opustit a vydat se na pevninu. Azyl jim nabídl premiér Velké Británie, ve které se však stali pro svou odlišnost obětí útoků a diskriminace. Krátký animovaný film vypráví o životě a útrapách těchto bytostí na souši, kde přežívají v nuzných podmínkách. Vtipné podobenství se jednoduchým způsobem dotýká obecného tématu odlišnosti a jejího přijímání.

Na divokém severu, David Vondráček, Česká republika, 52 min.

Ukázku najdete na:

Film Na divokém severu režiséra Davida Vondráčka mapuje události v severních Čechách během horkého jara a léta 2011. Sociální sonda o problematickém soužití tamních většinových obyvatel s romskou menšinou popisuje historické události související s vyhnáním německého obyvatelstva ze Sudet po druhé světové válce a následným znovuosidlováním pohraničí. Tyto děje přímo či nepřímo předcházely neutěšenému stavu věcí, který na severu Čech panuje v současnosti. Kraj patřil na počátku dvacátého století k průmyslově nejvyspělejším koutům Evropy, o sto let později je bolavým místem na mapě České republiky – zejména kvůli nedostatku pracovních příležitostí, rostoucí a většinou neřešené kriminalitě a projevům rasové nesnášenlivosti. Mnoho z těch, kteří zde žijí, by rádo odešlo, nicméně jsou chyceni v pasti novodobého sociálního inženýrství a ekonomické závislosti na majetku.

BOJÍTE SE SNÁŠET?

V rámci projektu „Jablonec nad Nisou 2013“