pátek
17. května 2013
20:00 hod.

MICHAL PROKOP A FRAMUS 5

Zpěvák, skladatel a moderátor Michal Prokop vydal v říjnu loňského roku po 6 letech nové album Sto roků na cestě a čtyři měsíce po jejím vydání se může chlubit získáním Zlaté desky.

Michal Prokop - Sto roků na cestě - promo video:

http://www.youtube.com/watch?v=N5ginI_V9aE*/and/*amp;feature=player_embedded

Framus 5 zahraje rock, blues, soulové skladby ve složení: M. Prokop, L, Andršt - kytara, J. Hrubý - housle, J. Kolář - klávesy a zpěv, J. Šíma -saxofon a zpěv, R. Kubát - trubka, Z. Tichota - basa, P. Razím - bicí.

Předprodej do 16.5. přímo v Klubu Na Rampě po-pá od 15 hod., so*/plus/*ne od 18 hod. nebo přes Evstupenku

V roce 1968 Michal Prokop absolvoval Vysokou školu ekonomickou, už během studií ale působil jako kytarista a zpěvák skupiny Framus Five, jež se ve svém prvním vrcholném období zaměřovala na soul a rhythm´n´blues podle afroamerických vzorů, zejména Raye Charlese. Na 1. československém beatovém festivalu v roce 1967 byl Michal Prokop vyhlášen nejlepším zpěvákem. Skupina Framus Five natočila dvě alba: Blues In Soul (1968) s převzatým soulovým repertoárem a česky zpívané Město Er (1971) s rozsáhlou titulní skladbou na text Josefa Kainara.

Po rozpadu Framus Five se po většinu sedmdesátých let Michal Prokop věnoval střednímu proudu a byl mj. členem divadla Semafor. V roce 1978 skupinu Framus Five pod lehce pozměněným názvem Framus 5 obnovil a po počátečním hledání optimální sestavy i stylu (zachyceném na albu Holubí Dante z r. 1980) nalezl dokonalé autorské souznění s básníkem Pavlem Šrutem a skladatelem Petrem Skoumalem a hudební rezonanci v sestavě, vedené houslistou Janem Hrubým. Toto šťastné období vyvrcholilo vynikajícím albem Kolej Yesterday (1984), jež zahájilo volnou trilogii alb - Nic ve zlým, nic v dobrým (1987) a Snad nám naše děti... (1989).

Hned zkraje devadesátých let Michal Prokop opustil dráhu profesionálního zpěváka a pustil se do politiky nejprve jako poslanec, později jako náměstek ministra kultury (zde zúročil svá vysokoškolská studia kulturologie ze druhé poloviny osmdesátých let), později opět jako poslanec. V letech 1998 – 2000 byl ředitelem společnosti Praha 2000 – Evropské město kultury. Od roku 2002 byl členem Rady Českého rozhlasu, od roku 2004 až do skončení funkčního období v únoru 2006 byl jejím předsedou.

V letech 1998 – 1999 připravoval a moderoval pro televizi Prima politickou talk show Nic ve zlým, od roku 2000 má v České televizi pořad Krásný ztráty, který již politickou orientaci daleko přesahuje.

Během posledních bezmála sedmnácti let koncertoval Michal Prokop spíše sporadicky, a to ve dvou projektech: jednak v akustickém triu s kytaristou Lubošem Andrštem a houslistou Janem Hrubým (zaznamenáno na živém albu Unplugged Live z roku 2004), jednak s širší skupinou Friends. Se zcela novým řadovým albem přichází Michal Prokop až v roce 2006, kdy navazuje v plné síle na spolupráci tvůrčího týmu z druhé poloviny osmdesátých let a vydává album Poprvé naposledy, které jej fakticky navrací zpět do centra pozornosti. Album oceňované kritikou a zároveň úspěšné i obchodně, se stalo podnětem k obnovení koncertní činnosti Prokopovy skupiny Framus Five a k serii koncertů, která vyvrcholila jubilejním koncertem v pražské Lucerně v listopadu roku 2006 ke zpěvákovým šedesátinám. Tento mimořádný koncert s řadou exkluzivních hostů byl zaznamenán Českou televizí a vyšel v dubnu 2007 jako živé DVD i CD audio. Posluchači Radia Beat byl Michal Prokop v kategorii osobnost uveden do Beatové síně slávy 2007. V roce 2008 pak vychází kompletní reedice všech šesti alb Michala Prokopa a Framus Five z let 1968 - 1989 v jednom dárkovém boxu pod názvem Pořád to platí.

V následujících letech se vyšší koncertní aktivita Michala Prokopa projevila i v jeho aktivitě autorské. V roce 2010 tak začal aktivně připravovat materiál na další studiové album. Vedle osvědčeného autora textů Pavla Šruta se v nově komponovaných písničkách objevil i o generaci mladší textař Jan Lacina, Michalův spolupracovník v jeho televizních projektech. Vedle osmi skladeb samotného Prokopa se na novém albu s názvem Sto roků na cestě objevují dvě skladby houslisty Jana Hrubého a dvě písničky dalšího z osvědčených skladatelů Michalových hitů – Petra Skoumala. Nové album vyšlo v říjnu 2012, v roce, kdy Michal Prokop oslavil 45 let za rockovým mikrofonem.

30. dubna se bude konat koncert v Lucerna Music Baru, kde proběhne i symbolická oslava ocenění Zlatá deska, kterou album Sto roků na cestě získalo.

Se svými dlouholetými spoluhráči Lubošem Andrštem a Janem Hrubým zahrají letos 9. června jako vůbec první čeští muzikanti na tradičním americkém festivalu Chicago Blues Festival. Všichni tři hudebníci zahrají na hlavní scéně Petrillo Music Shell v Grant Parku s hudebníky z amerického tria černošského kytaristy a zpěváka Johna Primera v projektu, který dostal název Chicago Prague Blues Band. Festival byl založen v roce 1984 na památku Muddy Waterse, přezdívaného také jako „otec chicagského blues“.