středa
19. listopadu 2014
19:30 hod.

TI Z LABSKÉHO ÚDOLÍ

Film představí jedinečnou pískovcovou oblast Labské údolí v celé jeho kráse i z ptačí perspektivy. A pak o jeho natáčení a jak se vlastně dělá prvovýstup na pískovci poví Jirka Prcek Slavík.

A spolu s Pavlem Pájkou Rývou popovídají také o lezeckém životě v Dolním Žlebu. V druhé půlce večera pak uvidíte film Ostrov čarodějů (1993), dokument o životě horolezců v okolí Tiských a Ostrovských stěn v severních Čechách zobrazuje letní hudební festival v kempu U Císaře. Kemp si zachovává tehdejší atmosféru i po dvaceti letech, jen lidé se obměňují. Jiří Slavík přelézá několik významných pískovcových cest, které komentuje spolu s místní legendou a dělníkem skal Karlem Bělinou.

Více o filmu Ti z Labského údolí:
Režie: Jeník Pleticha, Petr Kubík
Scénář: Jeník Pleticha, Petr Kubík, Simona Ulmonová, Zbyněk Homola
Délka: 19 min.
Produkce: Rock Empire
Kamera: Petr Kubík

Labské údolí, které se nachází mezi Děčínem a Hřenskem, láká každoročně stovky lezců. Víkend co víkend si lezci přijíždí vychutnat jedinečné lezení v Labských pískovcích. Stovky klasických nebo moderních cest všech obtížností, dlouhé vzdušné cesty s výhledy do údolí, zajímavá struktura skály, pestré lezení v kolmých i převislých stěnách a lezecká atmosféra, kterou doplňuje všudypřítomná vůně písku, se vám snadno „zaryje pod kůži“. Stejně jako prvovýstupcům – dělníkům skal, pro které se dělání nových cest na pískovci stalo nekonečnou výzvou. Nové směry prostupují stále dle pískovcových pravidel odspodu: „Tak je to přirozené“, jak říká jeden z aktérů filmu Tomáš Sobotka. Odspodu se ale rovná notná dávka adrenalinu: objevování, nebezpečné odskoky do lana, hluboké emoce, které jsou tím pravým kořením lezení na pískovci. Provýstupy na pískovci jsou pro odvážné přesto, že dnešní tzv. sportovnější cesty jsou kvůli těžším pasážím a novým lezeckým stylům lépe odjištěny. To však neznamená, že ztratily svou dobrodružnou hodnotu. Film provede důkladnou sondu do prvovýstupcovy duše a především ukáže, jak samotné prvovýstupy vznikají. Autoři vybrali do filmu ty nejpovolanější prvovýstupce z údolí – Jiřího Slavíka alias Prcka, který patří mezi srdcaře pískovcových oblastí a jednoho z nejaktivnějších prvovýstupců oblasti z poslední doby Tomáše Sobotku.

 


2-ti-z-labskeho-udoli-foto-2-3.jpg